Connect with us

Фудбал

Себичниот Роналдо е на удар на критичарите за најсрамниот потег во неговата кариера

Се се случи по последниот свиреж на судијата на натпреварот Њукасл Јунајтед – Манчестер Јунајтед.

Кристијано Роналдо по којзнае кој пат во кариерата покажа дека не е истиот човек кога победува и кога губи, но впечаток е дека овој пат претера.

Роналдо тешко дека некогаш ќе ја има љубовта и почитта што му ја даваат навивачите на Манчестер Јунајтед, но тој не возвраќа со иста мерка, особено во случај на пораз.

„Црвените ѓаволи“ одиграа 1:1 на гостувањето кај тимот кој победи само на еден меч во осминафиналето, што секако беше разочарувачки резултат.

По одигрувањето на крајот, дел од играчите на Јунајтед отидоа под трибините со гостинските навивачи кои беа околу 3.000.

Неколку илјади симпатизери на Јунајтед поминаа 250 километри на студено и дождливо време, а само неколку играчи на крајот дојдоа да ги поздрават.

Меѓу нив го немаше Роналдо, а многумина на Островот неговиот потег го протолкуваа како срамен и себичен, а неговото однесување како „разгалено детиште“.

Славниот Португалец веднаш се упати кон соблекувалната како да нема никој друг на теренот, како едноставно да заборавил дека и тој е дел од тимот.

Гери Невил остро ги критикуваше и Роналдо и неговиот сонародник Бруно Фернандез, поточно нивното однесување.


„Разочарувачки е за младите играчи кога двајцата најдобри играчи гледаат на нив како да не се доволно добри за да играат со нив“, рече легендарниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед.

„Не е првпат Роналдо да оди во соблекувална веднаш по разочарувањето на теренот, но неговиот говор за време на натпреварот, постојано кревање раце во воздухот на голема фрустрација секогаш кога не ја добие топката и слично е дефинитивно не се очекува пример од него, пишуваат медиумите на Островот.

Маркус Рашфорд или Џејдон Санчо мора да биле пресреќни што можеле да играат со човек што го идолизирале толку и можеби веќе се каат за тоа.

Сигурно ќе има такви кои потегот на Роналдо ќе го оправдаат со неговата силна желба за победа. Меѓутоа, правењето вакви и слични работи после секое незадоволство станува бесмислено.

Реклама

Facebook

Реклама