Connect with us

Фудбал

Шкотите донесуваат одлука: Без фудбал до 10 јуни

Фудбалската федерација на Шкотска, на почетокот на пандемијата на коронавирус, одлучи дека фудбалот нема да се игра во шкотското Премиер лигата најмалку до 30 април.

Ситуацијата во Обединетото Кралство е доста хаотична во однос на ширењето на пандемијата, а заради ова се големи шансите прекинот на спортските натпреварувања да трае подолго од очекуваното.

Први кои реагираа беа Шкотите кои вечерва објавија дека суспендирањето на сите спортски натпреварувања вклучувајќи ја и Премиер лигата е продолжено. Според новата одлука, фудбал нема да се игра во Шкотска барем до 10 јуни.

„Пораката е сосема јасна. Препораките на владата се дека здравјето е најбитно и нема смисла да се започне со тренинзи сега бидејќи не се исполнети условите. Одлуката е да не се игра фудбал барем 10 јуни и ќе продолжи откако ќе се исполнат сите услови“, соопшти ФА на Шкотска.

loading...

Што се однесува до ситуацијата во Англија, одлуката за прекин сè уште е до 30 април. Според „ББС“, нема да има дискусија за продолжување на суспензијата на фудбалските лиги се додека не се одржи состанокот на УЕФА закажан за 23 април.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com