Connect with us

Фудбал

Солскјер може да ги спакува куферите, новиот тренер на „Црвените Ѓаволи“ веќе бара куќа во Манчестер

Англиските медиуми со денови шпекулираат дека Брендан Роџерс ќе биде новиот тренер на Манчестер Јунајтед.

Оле Гунар Солскјер беше мета на многу критики откако Манчестер Јунајтед доживеа две големи непријатности на својот стадион за само десет дена.

„Црвените ѓаволи“ најпрвин беа поразени пред своите гледачи од најголемиот ривал Ливерпул со 5:0, додека во последното коло загубија на „Театарот на соништата“ кога градскиот ривал Манчестер Сити славеше со 2:0.

По поразот од Ливерпул, Солскјер ја доби поддршката од лидерот на клубот благодарение на Сер Алекс Фергусон, но се чини дека од таа поддршка нема да остане ништо.

Она што многумина ги изненади е тоа што Солскјер пред репрезентативната пауза им даде на играчите дури седум дена одмор, а тој со семејството замина на одмор во Норвешка.

Фудбалерите на Јунајтед кои немаа репрезентативни обврски дури денеска ќе се вратат на тренинзите, но многумина сметаат дека деновите на Солскјер се избројани на „Олд Трафорд“.

Медиумите во Англија веќе извесно време пишуваат дека отказот за Солскјер е готов и дека се чини дека нов тренер на „црвените ѓаволи“ ќе биде Брендан Роџерс.

Роџерс е врзан за Лестер со договор, но има клаузула со која може да го раскине без отштета доколку добие понуда од некој од европските великани. Јунајтед сака Роџерс да го води овој тим, а не му пречи ниту тој.

„Сан“ дури утрово објави дека доаѓањето на Роџерс е речиси сигурно бидејќи успеале да дознаат дека тој бара куќа во Манчестер, што само ги подгреа шпекулациите за отказот на Солскјер.

Реклама

Facebook

Реклама