Connect with us

Фудбал

Старата дама на чекор до дното: Јувентус не знае за победа, бод против Милан освои во Торино

Дека Јувентус е во очајна форма потврди и дербито против Милан, кое заврши со резултат 1:1.

Почетокот на Бјанконерите беше како сон. Тие поведоа уште во четвртата минута кога бесниот напад го изведе Мората и тој погоди за водство на својот тим.

После тоа, Росонерите ја преземаа целосната контрола, Јувентус го одигра поголемиот дел од првото полувреме со сите играчи во нивната половина.

Сепак, иако гостите од Милано имаа шанси, не успеаја да создадат сериозни можности, па заминаа на одмор со минимално водство од домаќините.

И во втората половина идентична слика. „Бјанконерите“ се обидоа да го убијат ритамот и играта, додека „росонерите“ бараа израмнување.

Тие стигнаа до заслужениот гол во 76. минута по корнер. Ребиќ ја удри главата со помош на статив.

Милан можеше да победи до крајот, но Рбиќ и Калулу не успеаја да го победат Шчесни поради добри ситуации. Останува 1:1.

Јувентус сеуште нема победа. Старата дама има само два бода по четири постигнати гола и како што игра едвај може да направи нешто оваа сезона. Од друга страна, Милан стигна до 10. бод и е на самиот врв.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама