Connect with us

Фудбал

Сцени од Африка го обиколуваат светот: Поради фудбалот заборавија на сиромаштијата, поделбите, религијата (ВИДЕО)

Африканскиот куп на нации дојде како празник во некои земји.

Ова се однесува на Сиера Леоне, чија репрезентација по 24 години повторно го освои континенталниот шампионат.

Репрезентацијата на оваа африканска земја по ждрепката беше тотален аутсајдер во групата со Алжир, Брегот на Слоновата Коска и Екваторијална Гвинеја.

Во првото коло од групата Е, Сиера Леоне направи сензација и одигра 0:0 против еден од фаворитите на алжирскиот селекторски турнир.

Оваа точка беше многу позната во Сиера Леоне, а имаше неверојатна атмосфера во главниот град Фритаун.

 

 

На улиците, плоштадите се следеше претставувањето, а тоа особено се однесуваше на сиромашните квартови на главниот град на едно од најважните африкански пристаништа.

Цели 90 минути заборавија на сиромаштијата, вербата, поделбите и славеа еден од најголемите резултати во историјата на фудбалската репрезентација на својата земја.

Според последните податоци, Сиера Леоне има околу пет милиони жители, од кои 60% се муслимани, а 40% католици, но никогаш немало верски конфликти, што секако е позитивен пример во светот.

Државата се состои од четири провинции, но и овде поделбите не се изразени.

Реклама

Facebook

Реклама