Connect with us

Фудбал

Талентот на Барселона му се придружува на Челзи

Англискиот клуб го префрли новиот дефанзивец како бесплатен трансфер со што го победи интересот на некои англиски клубови

Шармот на Челзи во последните неколку години му помогна на клубот да победи во трката да го потпише талентираниот дефанзивец Ксавиер Мбуиамба, кој успеа да ја напушти Барселона како слободен агент.

18-годишниот играч потпиша договор до 2023 година со клубот од Западен Лондон, тој го направи своето деби како фудбалер на МВВ Мастрихт во втората лига на Холандија кога имаше само 16 години.

За жал, Сините не успеаја да го пренесат минатата година, поради забраната за трансфер од УЕФА, но младиот фудбалер беше разрешен од Барса, бидејќи каталонскиот клуб не ги одржуваше ветувањата за него како што беше ветено на почетокот.

loading...

За овој играч беа заинтересирани и Јувентус и некои други екипи, но на крајот се префрли во англискиот тим.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com