Connect with us

Фудбал

Тешка шлаканица за Каталонците: Ајнтрахт ја понижи Барселона до крај и ја исфрли од Лига Европа

Ајнтрахт Франкфурт се пласираше во полуфиналето на Лига Европа откако вечерва на „Камп Ноу“ ја победи и посрамоти Барселона со 3:2.

Каталонскиот клуб во овој натпревар влезе како голем фаворит. Имаа 1:1 од првиот натпревар, но на теренот вечерва се изгледаше дека Ајнтрахт е многу посилен тим.

Ајнтрахт одлично го отвори натпреварот и погоди во четвртата минута. Ерик Гарсија направи пенал, а Филип Костиќ погоди за 1:0.

 

Барселона во тие моменти одигра катастрофално. Ајнтрахт изгледаше одлично, па Каталонците не можеа да направат ништо.

 

Домашниот тим имаше неколку обиди. Сепак, гостите лесно се бранеа, а потоа во 36. минута беше виден спектакуларен гол. Рафаел Боре со чудесен удар од 25 метри го совлада Тер Штеген и му донесе одлични 2-0 на својот тим.

 

Со овој резултат тие заминаа на одмор, а во продолжение се очекуваше доминација на Барселона. Добро почнаа, Цицер го промаши Аубамејанг, а потоа во 76. минута тимот од Франкфурт ја заврши работата.

 

Третиот гол вечерва, а негов втор на натпреварот го постигна Филип Костиќ. Тој прецизно погоди за огромни 3-0.

 

Барселона сепак се снајде добро. Избраниците на Чави Ернандез се отворија целосно, па Ајнтрахт имаше уште неколку одлични шанси и лесно можеше да биде и поголема предноста.

 

До крајот на натпреварот немаше промена на резултатите. ВАР на Барселона го поништи голот на Бускетс, но во 90. минута играчот од средниот ред на Барселона погоди спектакуларно за 3:1.

 

Девет минути обештетување не можеа да донесат чудо. Домашните создадоа неколку одлични шанси, а во 100. минута Барселона стигна и до вториот гол. Мемфис Депај погоди од пенал за конечни 3:2.

 

Ајнтрахт во полуфиналето ќе игра против Вест Хем, кој како гостин го победи Лион со 3-0.

 

 

 

Реклама

Facebook