Connect with us

Фудбал

Тренерот на Милан сака револуционерна промена во фудбалските правила

Фудбалот драстично се менува од година во година, а тренерот на италијанскиот прволигаш Милан, Стефано Пиоли има интересна идеја.

Пиоли го препороди Милан, кој најпрво го врати во Лигата на шампионите, а сега со Наполи се бори за скудетото, а го чека нов подобар договор со Росонерите.

Кошаркарскиот тренер Серхио Скариоло беше присутен на еден од последните тренинзи на Милан, што очигледно го поттикна Пиоли да размислува за промена на фудбалските правила, па италијанскиот селектор изјави дека би било добро да се воведе тајм-аут како во кошарката.

„Би сакал повеќе да комуницирам со играчите на натпреварите, би вовел тајм-аути и во фудбалот. Така можев да дадам посебни и прецизни инструкции, додека на полувремето се обидуваме да комбинираме тактичко-технички совети со мотивациони говори. Исто така, мислам дека се потребни методи за мерење на времето на активно играње, во моментов се губи премногу време“, рече Пиоли.

Иако е нереално да се размислува за овие промени, барем сега најблиску до реализација на замислата на Пиоли беа судиските тајм-аути на топло време.

Покрај тоа што им даваат шанса на играчите да се освежат во тие моменти, тренерите добиваат шанса накратко да разговараат со играчите и да им дадат дополнителни упатства за продолжување на натпреварите.

Реклама

Facebook

Реклама