Connect with us

Фудбал

Трент Александар-Арнолд, најдобриот млад играч во Премиер лигата

21-годишникот го сруши рекордот на асистенции од дефанзивец во сезоната 2019-20

Десниот бек на Ливерпул, Трент Александар-Арнолд е прогласен за најдобар млад играч во Премиер лигата.

Александар Арнолд победи неколку силни противници за оваа награда, вклучително и двојката на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд и Мејсон Гринвуд, двојката на Челзи, Тами Абрахам и Мејсон Маунт и тинејџерот од Арсенал, Букајо Сака.

Номинираните за наградата мора да бидат 21 година или помлади.

Александар-Арнолд беше еден од најдобрите играчи на Ливерпул кој ја доби наградата за сезоната 2019-20, оствари 38 настапи и постигна четири гола и направи 13 асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com