Connect with us

Фудбал

Третолигашот поведе, но не издржа: Барселона се пласираше во осминафиналето на Купот на кралот (ВИДЕО)

Барселона се пласираше во осминафиналето од Купот на шпанскиот крал.

Каталонскиот тим во осминафиналето беше подобар од третолигашот Линарес со 1:2.

Домашните први поведоа. Илијас Ахомач имаше одлична шанса за Барселона во 18. минута, не погоди, а потоа следуваше пенал.

Карнисер нафрлува од десно, а Хуго Дијаз со глава ја погодува мрежата за големото славје на домашните навивачи.

Во вториот дел Чави го испрати Дембеле на терен и тоа веднаш вроди со плод. Французинот израмни во 63. минута.

Шест минути подоцна гол за пресврт и како што се испостави конечна победа на асистенција на Ница ја постигнува Жутгл.

Линарес можеше да израмни, но во 75. минута Караседо ја погоди гредата. До крајот Барселона имаше шанси преку Каталонец и Дембеле, но резултатска промена немаше.

Двојките во осминафиналето од натпреварувањето ќе бидат одредени со ждрепка.

Копа дел Реј, 1/16 финале:

Линарес 1: 2 Барселона (Хуго Дијаз 19′; Дембеле 63′, Јутгла 69′)

Реклама

Facebook

Реклама