Connect with us

Фудбал

Цел Рим и Италија ќе се тресе поради изјавата на Жозе Мурињо!

Жозе Мурињо синоќа успеа да ја освои Конференциската лига со Рома.

За неверојатниот португалски стручњак ова е дури петти трофеј во европските натпреварувања во петте финалиња што ги водеше своите клубови.

Мурињо двапати ја освои Лигата на шампионите, еднаш Купот на УЕФА, еднаш Европската лига, а од синоќа и Конференциската лига, што е навистина фантастичен подвиг.

 

Португалецот не можеше да ја сокрие среќата по натпреварот и ја крена високата петорка во воздух, алудирајќи дека ова е петти европски трофеј што успева да го освои во неговата тренерска кариера.

 

Сепак, она што ги остави без зборови навивачите на Рома без текстот е првата изјава на Мурињо по финалето бидејќи јасно кажа дека не го интересираат никакви понуди во текот на летото и дека дефинитивно останува на Олимпико.

 

„Ќе ја одбијам секоја понуда што ќе дојде. Останувам во Рома. Знам дека секогаш има ваква шпекулација, но знаете дека останувам во Рома и не се сомневам во тоа. Вечерва испишавме историја“, изјави Мурињо.

Мурињо им стави до знаење на сите дека нема да го направи тоа што го направи во 2010 година кога ја освои тројната круна со Интер, а потоа го напушти клубот и се пресели во Реал Мадрид. И вели дека тоа било голема грешка во неговата кариера.

Реклама

Facebook