Connect with us

Фудбал

Целиот свет заборави на коронавирусот поради Меси

Обично целиот свет сè уште се плаши од коронавирусот и го чека исходот од пандемијата, некои вести кои ќе ги охрабрат, но пред три дена сите беа загрижени или тажни поради информациите за Лионел Меси.

Google Trends, алатка која лесно може да провери што луѓето бараат на Интернет во дадено време, даде јасни резултати – Лионел Меси е повеќе пребаруван од „коронавирусот“.

Пред три дена, на 25 август, се појави веста за заминувањето на Меси од Барселона. Аргентинецот бараше раскинување на договорот и за кратко време неговото име и презиме станаа најбараните на целиот интернет.

Така, во еден момент во вторникот вечерта, повеќе луѓе во светот пребаруваа „Лионел Меси“ отколку „коронавирус“.

Цела Латинска Америка, освен Гвајана и Доминиканската Република, огромното мнозинство на Африка, па дури и Кина, пребаруваше повеќе за Меси отколку за коронавирусот. Европа, можеби изненадувачки, беше поделена.

Шпанија и Португалија повеќе ги интересираа Меси, заедно со Полска и Скандинавија, но Италија, Франција, Германија и Велика Британија генерално го пребаруваа зборот „коронавирус“.

Имаше над 500.000 пребарувања за зборот „Меси“ во САД.

Интересно е што Гвинеја, Брегот на Слоновата Коска и Буркина Фасо беа држави кои најмногу се стремат кон Меси, додека сродните поими во потрага по Меси им донесоа на многумина од нас нов речник: „бурофакс“, „бурофакс Меси“ и „Меси факс“.

Сето ова, се разбира, се должи на одлуката на Меси да ја извести Барселона за прекинување на соработката со бурофакс, но судбината на Аргентинецот сè уште не е позната. Тој сè уште е член на Барселона, иако сите знаат дека нема да трае уште долго, се бара само начинот на кој тој ќе учествува со Каталонците.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com