Connect with us

Фудбал

Учителот повторно го надмина ученикот: Победа на Баерн во Дортмунд (ВИДЕО)

Одличен натпревар во дербито од 14. коло на Бундеслигата одиграа Борусија Дортмунд и Баерн, а на крајот Баварците славеа со 2:3.

Прва поведе Борусија. Голем дел од работата ја заврши Белингем, а Џулијан ја завршува акцијата и го убива Нојер.

Сепак, само четири минути после тоа, Роберт Левандовски ги презема работите во свои раце и ги враќа работите на прво место.

Баерн имаа предност на полувремето. Еден скок забележа Кингсли Коман во 44. минута и го постави Грегор Кобел.

 

Второто полувреме го отвори одличниот Ерлинг Халанд. По новата асистенција на Белингем, Норвежанецот брилијантно шутира и го погодува голот на Мануел Нојер.

Во 75 минута од натпреварот, Хумелс имаше одлична шанса да го доведе својот тим во предност, но неговиот удар од левата страна заврши покрај голот. Сигурен стрелец повторно беше Роберт Левандовски.

Тренерот на Борусија, Марко Роуз го заврши натпреварот веднаш откако Левандовски го постигна овој гол, а откако Феликс Цвајер му го покажа вториот жолт картон на овој натпревар.

Домашниот тим на крајот можеше да израмни, но шансите во гол не ги претворија Џуд Белингем во 85. минута и Дониел Мален во 93. минута од натпреварот.

Колку беше тензично говори податокот дека имаше дури 10 минути судиско обештетување.

Роберт Левандовски е најдобар стрелец во Бундеслигата со 16 голови, додека неговиот „ученик“ Ерлинг Халанд има 11 гола и е на третото место. Гол повеќе од него на втората позиција има Патрик Шик, кој денеска постигна четири гола за својот Баер во победата против Фурт.

Со оваа победа, која е нивна шеста последователна победа против големиот ривал, Баерн се одлепи на првото место со четири бода предност од актуелниот противник кој е второпласиран.

Во следното коло Баерн го пречекува Мајнц, додека Борусија му гостува на Бохум. Пред тоа Баварците ќе се сретнат со Барселона во Лигата на шампионите, а Борусија Бешикташ.

14. коло во Бундеслигата:

Борусија Дортмунд 2: 3 Баерн (Брант 5′, Халанд 47′; Левандовски 9′, (П) 77′, Коман 44′)

Реклама

Facebook

Реклама