Connect with us

Фудбал

Унаи Емери го купи култниот шпански клуб

Published

on

Еден од култните шпански тимови Реал Унион доби нов сопственик.

Унион не играше во првата лига од 1932 година, но сепак е една од култните екипи во Шпанија.

Клубот моментално е во Сегунда Б, трето ниво на шпанскиот фудбал и потекнува од баскискиот град Ирун.

Унаи Емери го купи клубот за кој играа неговите татко и дедо, кои беа голмани.

Емери, за разлика од неговиот татко и дедо, има успешна тренерска кариера и ги предводеше Алмерија, Валенсија, Севилја, Арсенал и сега работи добро во Виљареал.

Advertisement

Facebook