Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Клуб од трета лига во Шпанија ќе гради неворајатен стадион како да игра во прва лига

Објавено:

Третолигашкиот фудбалски клуб во Шпанија, Маркела ФК го откри сензационалниот проект за нивниот нов стадион со капацитет од 18.000 места, што ги остави навивачите без зборови.

Марбела ФК ги објави своите планови во петокот за време на изложбата, додека стадионот беше опишан како „градски накит кој го симболизира градот“, од извршниот директор Окар Рибот.

Новиот стадион ќе биде изграден на истата локација како сегашниот стадион на клубот, Естадио де Марбела и вклучува хотел и трговски центар.

Овој проект ја разјаснува намерата на клубот да се крене во елитната фудбалска лига во Шпанија, Ла Лига, што го призна самиот претседател на клубот за време на презентацијата на проектот.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама