Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Најскапиот играч на Баерн сакаше да се тепа, кога ја крена главата веднаш се откажа

„Der Klassiker Bundeslige“ донесе спектакл, во одличен натпревар Баерн ја победи Борусија Дортмунд со 2:3 на гостински терен.

Имаше се на теренот, а исто така по мечот во Дортмунд пукаа кон судијата Феликс Цвејер и неколку негови дискутабилни одлуки, меѓу кои и контроверзниот пенал за Баерн, кој на крајот го реши победникот. За ракометот на Хумелс беше досуден пенал.

“Тоа не беше пенал за мене. Хумелс воопшто не ја гледаше топката, таа го погоди, но имаше многу други одлуки во играта”, рече меѓу другите младиот Џуд Белингам.

„Ја дадовте најголемата игра на германскиот фудбал на судијата кој порано ги намести натпреварите. Тогаш што да очекуваме?“, прашува младиот играч од средниот ред.

Цвејер претходно беше суспендиран на шест месеци по учеството во натпревар во 2005 година во 2-та Бундес лига. Тој е обвинет дека зел поткуп од 300 евра за да му помогне на судијата Роберт Хојзер да го намести натпреварот.

Германскиот весник „Билд“ денеска објави дека контролорот на судењето од тој натпревар, Марко Хасе, ќе поднесе тужба против Белингем за клевета и оштетување на угледот.

Натпреварот на Сигнал Идуна Парк беше пресметка меѓу Ерлин Халанд од една страна и Роберт Левандовски од друга. Норвежанецот постигна еден гол, а Полјакот два.

Откако Халанд го постигна израмнувачкиот гол, учествуваше во урнебесната сцена заедно со дефанзивецот на Баерн, Лукас Ернандез.

Откако Халанд го фаулираше одзади, Французинот беше расположен за физичка пресметка, но кога виде кој е пред него брзо се откажа.

Наместо да се расправа, Ернандез му подаде рака на Халанд и сето тоа заврши брзо без посериозни последици.

Инаку, сигурниот дефанзивец е најскапиот играч на Баерн во историјата откако пред повеќе од две години беше платен на Атлетико Мадрид 80 милиони евра.

 

Реклама

Facebook

Реклама