Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Реал Мадрид го понижи Рамос на заминувањето!

Серхио Рамос го напушти Реал Мадрид по 16 години и освои 22 трофеи. Потврдата за заминувањето на легендата пристигна денес на прес-конференција.

Рамос е само уште еден во низата легенди кои го напуштаат Реал во чудни околности, Икер Касиљас и Раул Гонзалес Бланко искусија нешто слично во минатото.

Погодувајќи ги изјавите на прес-конференцијата, Реал Мадрид го измами Рамос со нов договор затоа што прифати понуда која одеднаш престана да важи.

“Морам да кажам дека немаше финансиски проблеми. Сакав две години договор и мир за мене и за моето семејство. Ја прифатив понудата за една година, но тие ми рекоа дека веќе не е можно, дека истече и јас не знам зошто“, рече легендарен стопер кој плачеше практично веднаш штом излезе на подиумот.

“Околностите се такви какви што се. Реков дека ја прифатив понудата на масата, но тие ми рекоа дека истече. Јас сум горд на сè што е направено”.

“Никогаш не ми беше кажано дека понудата има рок. Јас го почитувам тоа, но бев изненаден што понудата истече. Му реков на претседателот сè што требаше да кажам. Не сакам да се фокусирам на разговорот или на последната фаза. Флорентино ме натера да ги исполнам своите соништа и сакам така да остане “, заврши Рамос.

За Реал одигра 671 натпревар, а како стопер успеа да постигне дури 101 гол. Тој има освоено четири Лиги на шампиони, пет титули во Ла Лига, четири Светски клупски шампионати, два Копа дел Реј, четири Шпански Суперкупа и три Европски Суперкупа.

Тој се осврна и на шпекулациите дека може да се приклучи во редовите на лутиот ривал од Камп Ноу и беше повеќе од јасен по тоа прашање.

„Невозможно е да се види Рамос во дресот на Барселона, дефинитивно не!

ПСЖ, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Челзи водат во трката за неговиот потпис, а наскоро ќе го дознаеме и дресот што екипите ќе го носат следната сезона. Кариерата ја започна во Севилја.

Реклама

Facebook