Connect with us

Фудбал

Вистината за заминувањето на Вудвaрд е сосема поинаква отколку што првично се сметаше

Published

on

Ед Вудвaрд во вторникот вечерта поднесе оставка од функцијата извршен потпретседател на Манчестер Јунајтед.

Оставката на Вудвaрд дојде во исто време со бројните протести на навивачите околу формирањето на Суперлигата. Неговото заминување беше пречекано со ентузијазам од многумина, особено од навивачите на Манчестер Јунајтед.

Отпрвин се чинеше дека причината за неговото заминување е притисокот поради формирањето на Суперлигата и можната закуска што им се закануваше на „црвените ѓаволи“ од УЕФА.

Сепак, два дена подоцна излезе дека вистината е сосема поинаква. Барем така тврди угледниот Sky Sports, кој ги откри вистинските причини за заминување.

Скај тврди дека Вудвaрд бил против Суперлигата, дека не се согласува со плановите што ги имале сопствениците на Манчестер Јунајтед, па затоа решил да си даде оставка.

“Горд сум што му служев на Јунајтед и ми беше чест да работам во најголемиот клуб во светот во последните 16 години. Клубот е добро позициониран за иднината и ќе биде тешко да се напушти на крајот на годината “, Рече Вудворд во вторникот.

Патем, денес не беше воопшто мирно пред тренинг кампот на Манчестер Јунајтед каде лутите навивачи протестираа против семејството Глејзер, а во еден момент ги блокираа и двата влеза во кампот.

Семејството Глејзер, предводено од Малком Глејзер, започна да купува акции на Јунајтед во 2003 година и се мнозински сопственици на клубот од 2005 година.

Манчестер јунајтед пет пати ја освои Премиер лигата од доаѓањето на семејството Глејзер, но клубот е осум сезони без титула.

Фановите се повеќе го губат трпението со сопствениците. Сега тие повторно го кренаа гласот и сакаат да го сменат раководството на клубот со сите сили.

Facebook