Поврзи се со нас

Фудбал

Во Колумбија настана вистински хаос, Хамес Родригез тврди дека сè е лага

Колумбија доживеа вистински дебакл на претходните два меча во квалификациите за СП во Јужна Америка.

Колумбија беше поразена од Уругвај на домашен терен со 3:1, а потоа во Еквадор едноставно беа поразени со 6:1 и единствениот погодок го постигна Хамес Родригез од белата точка.

Сега се појави веста дека имало тепачка помеѓу Хамес и Лема, поради што колумбискиот капитен и фудбалер на Евертон одлучија да дадат соопштение.

„Ја известувам јавноста, медиумите и навивачите да ги отфрлат обвинувањата што тврдат дека имало агресија, непочитување, кавги или какви било полемики помеѓу играчите каде што бев обвинет како протагонист, по квалификациите за СП на 13 и 17 ноември. Што се случи на теренот и несреќните резултати не се резултат на настани надвор од теренот. И во соблекувалната и во мојот приватен живот одржувам одлични и почитувани односи со секој соиграч од репрезентацијата на Колумбија. Моментот е сложен од спортска гледна точка, ние играчите сме први што ќе ја признаеме нашата одговорност”, рече Хамес и додаде:

„Конечно, би ги замолил сите да не веруваат понатаму во овие шпекулации што доаѓаат од лажговци. Оние кои се одговорни и кои ги создадоа овие лажни приказни, само сакаат да создадат хаос со споменување на моето име, па затоа ќе одиме на суд каде што е потребно“.

loading...

Facebook