Connect with us

Фудбал

Враќање на Нани: Португалецот потпиша за клубот од Италија

Искусниот португалски фудбалер Нани кариерата ја продолжува во Венеција со која потпиша договор до летото 2023 година.

Поранешниот играч на Манчестер Јунајтед се враќа во Европа по две и пол години и период поминат во Орландо Сити.

Ќе се обиде да и помогне на Венеција да не доживее експресно испаѓање во Серија Б. Повратникот во елитата е на 17. место со 17 бодови, еден повеќе од првиот под линијата на Каљари.

Нани (35) има искуство со играње на чизми, како и во сезоната 2017/18. ги бранеше боите на Лацио.

Кариерата ја започна во Спортинг, а потоа играше за Јунајтед, Фенербахче, Валенсија, Лацио и повторно Спортинг, од кој во 2019 година замина во САД.

За селекцијата на Португалија забележа 112 натпревари со 24 голови.

Реклама

Facebook

Реклама