Connect with us

Фудбал

За Лукаку пристигна понуда од 90 милиони евра, Интер не размислуваше премногу

Интер има финансиски проблеми, па затоа не е изненадувачки што некои клубови се обидуваат да го искористат тоа.

Минатите неколку дена клубот од Милано доби понуда од Лондон, поточно од тимот на Челзи.

„Сините“ понудија 90 милиони евра за белгискиот напаѓач и дефанзивецот Марко Алонсо, објавија италијанските медиуми.

Нероаѕурите не размислуваа премногу и веднаш ја одбија понудата за човекот што ги доведе до Скудетото со 24 гола минатата сезона.

Интер веќе го загуби Ашрф Хакими, кој замина во ПСЖ, Антонио Конте, кој го наследи Симоне Инзаги, го напушти кормилото порано, па загубата на Лукакау не доаѓа предвид.

Лукаку веќе играше за Челзи од 2011 до 2014 година, кога забележа само 15 натпревари. Тој главно беше на позајмица за да го откупи Евертон.

Следните три сезони ги мина на Гудисон Парк, а во 2017 година ги засили редовите на Манчестер Јунајтед за 75 милиони евра. Остана на „Олд Трафорд“ две сезони, по што пристигна во Интер во август 2019 година за клупски рекорд од 80 милиони евра.

Facebook