Поврзи се со нас

Фудбал

Златан Ибрахимовиќ му пресуди на Интер во големото градско дерби!

Градското дерби помеѓу Интер и Милан се одигра вечерва на „Џузепе Меаца“ во рамките на 4. коло од италијанската Серија А, а „гостите“ на крајот славеа со 2:1 со двата гола на неверојатниот Златан Ибрахимовиќ.

Доста возбудливо дерби, отворено, така што сите што го следеа низ малите екрани можеа да уживаат, особено во првите 45 минути, кога беа постигнати три гола.

„Гостите“ подобро го отворија натпреварот, а до целта стигнаа по 12-13 минути игра. Александар Коларов го фаулираше Златан Ибрахимовиќ во неговиот шеснаесетник, па пеналот за „Росоњерите“ беше оправдано досуден.

Ибрахимовиќ шутираше од 11 метри, Самир Хандановиќ одбрани, но 38-годишниот Швеѓанец сепак ја смести топката во мрежата. Само неколку минути подоцна, нов гол за Милан и повторно Ибрахимовиќ.

По одлична акција од контра, Ибрахимовиќ користи добар центаршут на Лео од левата страна и го совлада Хандановиќ за веќе големата предност на Милан. Возбудливото прво полувреме продолжи со нов погодок.

Во 28-та минута Иван Перишиќ му асистираше на Ромелу Лукаку и Интер се врати во игра. Николо Барела имаше добра шанса во 32-та минута, но шутираше слабо, а до крајот на првото полувреме Лукаку се обиде да со глава, но топката отиде покрај голот.

Во продолжение Интер започна да изедначува, Милан бранеше и трпеливо ја чекаше својата шанса од контра.

Голем број контроверзии беа предизвикани од ситуацијата на петнаесет минути пред крајот, кога пеналот за Интер беше досуден најпрво поради контактот помеѓу Лукаку и Донарума, но на крајот беше досуден офсајд.

Интер залудно се обидуваше да го спаси поразот, Милан успеа да издржи и заслужено да ја оствари четвртата последователна победа и со 12 бода е лидер на табелата. Покрај тоа, „Росоњерите“ се со само еден примен гол и играат одлично со месеци.

На вториот натпревар кој започна истовремено, Сампдорија го совлада Лацио со 3:0.

 

Advertisement

Facebook

Реклама