Поврзи се со нас

Фудбал

Треба да им платат на навивачите по 120 евра затоа што Кристијано Роналдо не играше

Летото 2019 година, Јувентус ги одработи повеќето подготовки во Азија, а Старата дама одигра и неколку натпревари во Јужна Кореја.

Јуве беше учесник на Светскиот куп во Сеул, а на стадионот имаше скоро 70.000 луѓе кои сакаа да го видат делото на Кристијано Роналдо. Старата дама играше против тим составен од најдобрите играчи во К-лигата, но Роналдо не беше во почетниот состав.

Роналдо воопшто не играше на споменатиот натпревар и го гледаше натпреварот од клупата, што ги иритираше навивачите кои доаѓаа претежно да го гледаат португалскиот фудбалер на дело.

Овој случај заврши и на суд во Сеул, а година и половина подоцна беше одлучено организаторите на натпреварот да им исплатат отштета на навивачите кои не го гледаа Роналдо, а им беше ветено дека ќе играа.

Цените на билетите се движеа од 25 до 250 евра, а 162 навивачи на крајот го тужеа организаторот дека биле бесни што Роналдо не играл. Затоа, судот одлучи организаторот да мора да им исплати околу 120 евра за предизвикување „душевна болка“.

loading...

Facebook