Connect with us

Фудбал

Де Јонг: Во Мадрид ни беше далеку потешко!

Играчот од средината на теренот, Френки Де Јонг, одигра нов одличен натпревар и беше еден од најзаслужните за победата против Јувентус.

По пласманот на Ајакс во полуфиналето на Лигата на шампионите, 21-годишниот репрезентативец на Холандија изјави дека тој и неговите соиграчи одиграле фантастично и уште еднаш го потврдиле својот квалитет.

„Не знам дали ова беше нашиот најдобар натпревар, но се функционираше одлично. Во Мадрид ни беше потешко, бидејќи го загубивме првиот натпревар. Јуве е навистина силен, а воедно има и дисциплинирана игра. Сепак, во вториот дел покажавме дека можеме да играме. Ги послушавме советите од тренерот и победата беше неминовна“, изјави Де Јонг.

21-годишниот Де Јонг ја игра последната сезона за тимот на Ајакс, а со започнување на летниот трансфер ќе се пресели во Барселона, каде се очекува да биде големо засилување на тимот.

 

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com