Connect with us

Фото

Вилијан побегна од Бразил поради смртни закани и сега потпишува за клуб од Премиер лигата

Бразилскиот фудбалер Вилијан го напушти Коринтијанс откако доби смртни закани од навивачите на овој клуб.

 

Коринтијанс беше елиминиран во Копа Либертадорес од големиот ривал Фламенго, што навистина им пречеше на навивачите кои решија на свој начин да се справат со играчите.

Advertisement

 

Многу играчи, меѓу кои и Вилан добија смртни закани, што навистина му пречеше на поранешниот играч на Челзи и Арсенал.

Вилијан им порача на клупските челници дека го раскинува договорот и го напушта клубот и порача дека никогаш повеќе во кариерата нема да игра за клуб од Бразил.

Advertisement

 

Челниците на Коринтијанс му се сретнаа и му го раскинаа договорот бидејќи разбираат дека е загрижен за безбедноста на семејството по пораките што ги добил. Иако неочекувано остана без клуб, се чини дека Вилијан брзо ќе најде нова работа.

 

Advertisement

Англиските медиуми денеска пишуваат дека овој фудбалер речиси сигурно ќе се врати во Премиершип, а е пред потпис за Фулам со кој беше поврзуван пред неколку месеци.

Атлетик денеска објави дека Вилан договорил се со Фулам и дека денеска требаше да се појави во тренинг центарот на лондонскиот клуб за да ги помине лекарските прегледи и да го потпише договорот.

Се очекува 34-годишниот фудбалер да потпише двегодишен договор со Фулам и сигурно ќе биде големо засилување во остатокот од сезоната.

Advertisement

 

Вилијан веќе остави голема трага во Премиер лигата бидејќи седум години играше за Челзи, а една сезона мина во Арсенал, каде што не се прослави многу.

 

Advertisement

За Коринтијанс забележа 36 настапи во сите натпреварувања, а успеа да постигне еден гол и да забележи четири асистенции.

Advertisement