Други спортови

Австралија подобра од Франција, Бразил загуби од САД

Кошаркарите на Бразил останаа без пласман во четврфиналето на Светското првенство во Кина откако во средбата од последното коло од Групата К беа поразени од репрезентацијата на САД со 73:89.

На Бразил му беше неопходна победа за да влезе меѓу осумте најдобри селекци на турнирот, но и покрај тоа што до полувремето неговите кошаркари одржуваа некаков резултатски приклучок, во продолжението нивната игра целосно се распадна. Покрај тоа, поради две технички грешки уште во втората четвртина беше исклучен и бразилскиот селектор Алескандар Петровиќ.

Американците до победата ги предводеа Кема Вокер и Мајлс Тарнер со по 16 коша, додека во бразилските редови најефикасни беа Витор Бените си 21, и Леонардо Барбоса и Андерсон Варежао со по 14 кошеви.

Американците со оваа победа си го обезбедија првото место во групата и во четвртфиналето ќе играат против Франција која за првото место во Групата Л загуби од Австралија со 98:100.

Ова беше дуел на две израмнети селекции во кој решаваа нијансите. Франција на крајот од првата четвртијна имаше поен предност (24:23), на полувремено беше 66:66, а во третата делница Французите отидоа и на 9 разлика (70:61). Австралија кон крајот од третата четвртија успеа да намали на четири поени заостанување, а по три минути игра во последната четвртина и поведе со 82:79. Во последните три минути се влеза израмнето 87:87, а преднос немаше ниедна страна ни на минута до крајот 94:94.

Џо Инегес тогаш ги доведе Австрлијците во предност 96:94, израмни Нандо де Коло, да би Метју Делаведова на 30 секудни пред крајот реализираше две фрлања за нова австралиска предност. Де Коло на 16 секудни пред крајот уште еднаш израмни, а Делаведова пет секунди пред крајот доби можност од линијата за слободни фрлања да ги приближи Австралијците до победата. Го погоди само првото фрлање за 99:98, а воторо го промаши. Франција имаше четири секунди за победа, но Андрју Албици погрешно додаде, Пети Милс ја икраде топката а Мич Крик од линијата а слободни фрлања ја потврди австралиската победа.

Кај победникот најефикасни беа Милс со 30 коша, Инглес со 23 и Бајрон Бајнес со 21 кош. Кај Французијте најефикасни беа Еан Фурние со 31 и Де Коло со 26 коша.

Австралија го освои првото место во групата и во четвртфиналето ќе игра против Чешка, додека Французите ги очекуваат Американците.

Сега се познати сите четвртфинални двојки. Во вторник ќе играат Србија – Аргентина во 13 часот, и Шпанија – Полска во 15 часот, а во среда се среќаваат САД – Франција во 13 и Австралија – Чешка во 15 часот.

Извор: Нетпрес