Интер даде отпор во Манчестер, можеше да победи

Добар фудбал се виде на „Етихад“, но мрежите останаа мирни, во дербито од првото коло во Лигата на шампионите, Манчестер Сити и Интер одиграа нерешено – 0:0.

Натпреварот меѓу Манчестер Сити и Интер беше означен како дерби не само оваа среда, туку и целото прво коло од новиот формат на Лигата на шампионите. Без разлика на се, тоа беше реприза на финалето од 2023 година.

Потоа во Истанбул славеше англискиот тим со голот на Родриго, овојпат ривалите останаа должни на публиката. Виновник за такво нешто е Интер, кој се обиде што повеќе да ја умртви играта, но и да му се закани на ривалот од брза транзиција.

И тимот предводен од Симоне Инзаги од клупата беше многу успешен. За тоа доволно говори и фактот што фудбалерите на Интер во првото полувреме шутираа точно десет пати кон голот на Сити, а тоа се случи на „Етихад“ за прв пат по 2017 година и натпреварот помеѓу Граѓаните и Монако.

Голем дел од играта на тимот на Пеп Гвардиола се врти околу Кевин Де Брујн, кој ја имаше првата сериозна прилика на натпреварот, во 27. минута Белгиецот шутираше речиси покрај стативата на Зомер.

Само две минути подоцна, одличен напад на тимот од Милано, кој меѓу другото ќе биде и ривал на Црвена Звезда, заврши со удар на Дармјан, но одбраната на Градот некако успеа да го блокира.

Голем простор не доби ниту Холандија, која уште малку ќе чека на стотиот гол во дресот на тимот од Манчестер. Тоа можеше да го направи во 36. минута, по ударот на Норвежанецот од 17 метри, Зомер само погледна во топката која прелета покрај стативата од неговиот гол.

Во 43. минута повторно шанса имаше Де Бруин, но од добра позиција шутираше директно во Сомер. Претходно Белгиецот се пожали на повреда, поради што остана на клупата меѓу двете полувремиња.

Во финишот на првото полувреме Интер можеше да поведе, но Едерсон фантастично одбрани од ударот на Карлос Аугусто. Тој на стартот од вториот дел го замени Гвардиола со Де Брујн и незабележливиот Савињо, ги испрати на теренот Фоден и Гундоган.

Но, работите на теренот не се сменети, да, Сити нормално имаше доминација во поседот на топката, но имаше и подобри шанси. И повторно се плашеше од својот гол, особено по контранападот на гостите.

Особено интересно беше во последните 15 минути. Мхтарјан имаше одлична можност во 76. минута, прими длабока топка во противничкиот шеснаесетник и од добра позиција шутираше над гредата од голот на Сити.

Три минути подоцна Интер можеше да биде казнет, ​​иако стоперот Гвардиол се најде во позиција да шутира и тоа извонредно го направи од 18 метри, уште подобра одбрана на Зомер.

Во 84. минута Интер уште еднаш се закани од контра, Лаутаро Мартинез шутираше од 16 метри, Едерсон ја фати „живата топка“. Минута подоцна на другата страна се обиде и Фоден од слична позиција, исходот беше ист, истакна Зомер.

Сити ја имаше шансата за игра во 89. минута, но осамениот Гундоган од пет метри со глава директно кон Зомер. Во последните моменти од играта, по одличното нафрлување на Доку Гундоња, имаше уште поголема шанса, кога од шест метри со глава погоди над голот на Интер.