Кошарка

Лука Дончиќ загуби со кош од дваесетина метри, Васа и Хорнетс одиграа хорор полувреме!

Мавовите се шокирани. Кога Пи Џеј Вашингтон заби на три секунди до крајот, изгледаше како да ја однесат победата во Тексас. Но, Макс Штрус имаше време да крене глава и од дваесетина метри да ја исфрли топката кон кошот. Таа влезе како „капка“, следеше лудило на теренот и на трибините Кливленд на неверојатен начин го доби мечот.

Историјата вели дека ова е втор најдолг кош од поле зад победничкиот кош на Девонте Греам против Оклахома. Струс, кој погоди неколку тројки во финишот, рече дека погодил подолг шут на колеџ за да победи во последната деценија. ТОА не е толку добро познато бидејќи тоа е Универзитетот Луис во Илиноис кој е во втората дивизија на колеџ кошарка.

Инаку, Лука Дончиќ ден пред својот 25-ти роденден постигна 45 поени и имаше 14 асистенции, Кири имаше 30, ова е само втор пораз на Далас во десет меча, но долго ќе се памети. Инаку, на трибините имаше и неколку десетици Словенци кои се во Охајо.

Улогата на шести му се допаѓа на Клеј Томпсон, постигна 25 поени, Вориорс имаат 6:1 откако Клеј беше преселен на клупата. Тој го покри Кари, кој го заврши полувремето без кошови за прв пат по 12 години. Заврши со 18 поени, Вашингтон немаше шанси, а Голден Стејт ги прескокна Лејкерси на деветтото место на Западот.

Орландо го спушти Бруклин на 81 поен, Франц Вагнер беше лидер со 21 поен во отсуство на болниот Банкер. Пеликанс го уништија Њујорк на МСГ, домашниот тим ослабе, отсуствуваа Бренсон и Хартенштајн, повредени се и Рендл, Ануноби и Мичел Робинсон. Њујорк се држеше на полувреме, но гостите од Њу Орлеанс ги постигнаа првите десет поени во продолжението…

Селтикси се засилија во последната четвртина и на крајот стигнаа до својата деветта последователна победа, без Ембиид, Филаделфија не е конкурентна. Најефикасниот Џејлен Браун со 31 поен, Тејтум додаде 29, ова е 15-та победа во низа за Селтикси против Сиксерси.

Атланта водеше од почеток до крај против Јута, Богдановиќ направи се, 19 поени, три скока и асистенции, две украдени топки и блокади. Направи три тројки, домашните повторно беа без Јанг…

Милвоки немаше шанса против Шарлот, Џанис 24 поени, Лилард 23, Боби Портис додаде 21, Хорнетс постигнаа 28 поени во првото полувреме, најмалку оваа сезона меѓу сите екипи. Мициќ е неубедлив во 16 минути, пар поени, три асистенции, Покушевски се уште ги чека хартиите за деби.

Изненадување во Чикаго, Детроит ги победи Булс, стигнаа до Визардс со деветтата победа сезонава. Иако Кејд Канингем постигна 26 поени, на домашните не им помогна ниту Ник Вучевиќ со 25 поени и 10 скока. Чикаго погоди 2 од 29 тројки, без потреба од коментар.

Минесота ги победи Спарс без Таунс, Ентони Едвардс се повреди на крајот од полувремето, но се врати и заврши со 34 поени. Гобер се соочи со сонародникот Вембањам, имаше 13 поени и 17 скока, додека најдобриот пик заврши во обратен редослед, 17 поени и 13 украдени топки.

На неодамна завршените натпревари Оклахома го доби Хјустон, го задржа чекорот со Минесота, Гилгес-Александер заврши со 31 поен. Јовиќ се врати по суспензијата, осум поени, неколку скока, одигра 15-тина минути, Батлер и Розие повторно беа во тимот, искомбинираа 41 поен за триумф на Хит во Орегон.