Мајорка во финалето на Кралскиот куп за прв пат по две децении

Фудбалерите на Реал Сосиедад порано го завршија учеството во Купот на кралот отколку во Лигата на шампионите.

Иако се пред елиминација од Европа по поразот од Париз со 2:0 во првиот осминафинален натпревар, ќе остане забележано дека една од естетски најпривлечните тимови во континенталниот фудбал сезонава остана без место во финалето на Купот по две нерешени средби и, последователно, драматична серија од пенали во Реал арена:

Реал Сосиедад – Мајорка 1:1 , 0:0, пенали 4:5 .

Во првиот натпревар беше 0:0.

Првата ја добија во 2003 година со убедлив триумф над Рекреатив од Хуелва од 3:0.

Трагедија беше најдобриот играч на тимот од Сан Себастијан, Микел Ојазарабал, кој го постигна израмнувачкиот гол во 71. минута на додавање на Брасе Мендез.

Меѓутоа, кога првата ѕвезда (логично) требаше да ја отвори пенал серијата со сигурен удар, но не се прослави.

Мајорка поведе со голот на Џовани Гонзалес во 50. минута од додавањето на Хауме Коста од единствениот удар кон голот во 120 минути игра.

Од 106 новајлијата од Торино, Радоњиќ, кој беше еден од „пикерите“ на Хавиер Агире за пенал рулетот. Потценување е да се каже дека Мексиканецот погоди.

Мајорка на 6 април ќе игра против подобриот од мечот меѓу Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид во борбата за трофејот. На првиот натпревар во Мадрид, гостите од Баскија направија изненадување и победија со 0:1.

Реваншот е закажан за четврток од 21:30 часот.