По Звезда, Бенфика го победи Атлетико, шок во Загреб!

Бенфика – Атлетико Мадрид 4:0

Фудбалерите на Бенфика вечерва покажаа дека ќе бидат меѓу кандидатите за најдобрите 8, бидејќи го победија Атлетико Мадрид со резултат – 4:0.

Откако ја совладаа Црвена звезда во Белград, избраниците на Бруно Лаз вечерва го победија Атлетико Мадрид.

Веќе во 13. минута Актуртоглу ја казни очајната реакција на одбраната на Атлетико, ја искористи асистенцијата на Орснес и погоди за 1:0.

Диего Симеоне мораше да направи промени, најпрвин поради повреда мораше да го извади Љоренте, кој беше заменет со Молина. На полувремето Симеоне направи дури три измени, наместо Гризман, Де Пол и Коке влегоа Серлот, Серано и Галагер.

Но, во 52. минута се беше готово кога Ди Марија погоди од белата точка. Претходно дури двајца играчи го соборија Актуртоглу, а Аргентинецот погоди за 2:0.

Не заврши тука, бидејќи на 15 минути пред крајот Бах беше на вистинското место со глава по паузата за да израмни на 3:0.

Сепак, не беше ниту крајот, бидејќи Бенфика успеа да го постигне четвртиот гол. Мадриѓаните повторно направија пенал, овојпат Кокча ја зеде топката и погоди за огромни 4:0.

Динамо Загреб – Монако 2:2

Изненадувањето на вечерта падна на „Максимир“, на кој Динамо прокоцка 2:0, бидејќи Монако стигна до пенал-рулетот за на крајот да израмни 2:2.

Иако Монако пристигна во Загреб како фаворит откако во првото коло ја совлада Барселона, Динамо вечерва речиси целосно ги шокираше Французите.

Херој на Динамо беше Батурина, кој постигна гол, а потоа асистираше.

Во судиското надополнување на првото полувреме Динамо изведе страшна контра, Батурина на крајот го совлада Сучиќ за 1:0.

Во 66. минута Батурина сам погоди, по асистенција на Рог, за 2:0, но и тоа не беше доволно.

Монако со голот на Салису успеа да ја намали предноста на Динамо, но тоа не беше се. Во самиот финиш Динамо направи пенал, Закарија ја презеде одговорноста и погоди за 2:2.

Динамо на крајот остана со играч помалку, бидејќи Качавенда доби директен црвен картон.

Во последната вечерашна средба Клуб Бриж го победи Штурм како гостин со резултат 1:0.

Стрелец на единствениот гол за Белгијците беше Колис во 23. минута.