Вечер за уживање со Јуве и Влаховиќ! Пораз на Реал

Натпревар за паметење во Лајпциг, во второто коло од Лигата на шампионите!

РБ Лајпциг – Јувентус 2:3

Само што започна натпреварот, екипата на Јувентус ја следеа малери. Веќе во шестата минута Гати поради повреда мораше да го напушти теренот, беше заменет со Бремер, а само пет минути подоцна Нико Гонзалес се пожали на повреда, и тој не можеше да го продолжи натпреварот, неговото место на теренот од Консеисао, па тренерот на Јувентус Тиаго Мота веќе направи две принудни промени!

Домашните ги искористија проблемите на Јувентус на крајот од првиот половина час од играта. Најпрвин Јуве имаше шанса преку Влаховиќ, кој се обиде да ја фати топката по ударот на Фаџоли, да го смени правецот и да го измами голманот Ди Грегори, но не успеа во тоа. Следеше брза акција на домашните, Опенда испрати идеална топка од левата страна за Шешек, кој влезе во шеснаесетникот и со силен удар ја погоди гредата, од која топката се одби во мрежата за водство на РБ Лајпциг од 1:0.

Првото полувреме беше одбележано и со спорна ситуација во шеснаесетникот на Лајпциг, кога Орбан го собори Влаховиќ, но проверката во ВАР просторијата заклучи дека нема основа за пенал.

Почетокот на вториот дел го одбележа подобрата и поконкретна игра на Јувентус, која брзо го донесе резултатот кај гостите. Најпрво Копмајнерс имаше одлична прилика по додавањето на Мекени, но наместо мрежа, ја погоди левата статива. Сепак, веќе во 50. минута сето тоа го поправи Душан Влаховиќ. Камбијацо упати одличен центаршут од левата страна до работ на шеснаесетникот, а Влаховиќ ефикасно реагираше и ја испрати топката во мрежата зад голманот Гулаш – 1:1 .

Но, штом Јуве израмни, следеше нова серија пех за гостите. Сепак, треба да се каже дека Лајпциг веднаш ја презеде иницијативата и создаде две добри шанси, а ударот на Опенда беше сопрен покрај стативата.

Меѓутоа, четири минути подоцна, голманот на Јувентус, Ди Грегорио истрча во обид да спречи нова брза акција на домашните и малку ја фати топката со врвовите на прстите надвор од својот шеснаесетник, па по проверката во ВАР просторијата и прегледувањето на снимката, Судијата Летесија реши да покаже директен црвен картон и да досуди слободен удар за Лајпциг.

Така Тиаго Мота мораше да ја направи третата принудна измена на овој меч, го извади Јилдиз за да влезе голманот Перин, а наместо Савона шанса доби и Даглас Луиз.

А потоа новиот играч на Јуве! Само што влезе во игра, Даглас Луис го промаши пеналот, бидејќи топката го удри во рака во живиот ѕид. Судијата Летиције ја погледна снимката и покажа на белата точка, а Бенјамин Шешко прецизно го реализираше тој пенал и донесе водство на РБ Лајпциг од 2:1.

Но, тој не се откажа од Јуве, а во 69. минута Душан Влаховиќ го направи најдобриот потег на играта! Најпрво ја „подигна“ топката на противничката половина, таа стигнува до Консеиса, кој веднаш ја додава на Влаховиќ пред шеснаесетникот, а Србинот упатува неодбранлив удар со левата нога од околу 18 метри на десната страна. на голот на голманот Гулаши – 2:2 !

Лајпциг веднаш се обиде да одговори, Опенда повторно ја погоди стативата, со уште неколку опасни напади на домашните, но како што натпреварот се ближеше кон крајот, Јуве добиваше самодоверба и стануваше се поконкретен.

А потоа во 83. минута нова мајсторија, овојпат под диригентство на минијатурниот Консеес, кој мајсторски го мина Даум и дијагонално од десната страна ја погоди мрежата за 2:3 !

Натпреварот беше продолжен за девет минути. Секако, Лајпциг притисна во финишот, но Јуве издржа се на Ред Бул Арената, па германскиот клуб и по реваншот останува без ниту еден бод.

Лил – Реал Мадрид 1:0

Реал имаше проблеми во првото коло во Мадрид против Штутгарт, па на крајот успеа да победи, но вечерва немаше решение за тимот на Лил.

Кога се очекуваше крајот на првото полувреме, домашните поведоа. Уфрлената топка од десната страна удри во раката на Камавинга и по проверката во ВАР просторијата веќе немаше дилема – пенал за Лил. Прецизно го изведе Џонатан Давид и францускиот тим дојде до гол на полувремето .

Реал можеше веднаш да возврати во четвртата минута од судиското надополнување во првото полувреме, но Ендрик не ја искористи својата шанса.

Во продолжение тренерот Анчелоти се обиде да го претстави Ембапе, па Модриќ, но без резултат. Лил во неколку наврати се доближи до втор гол, кога прилики пропуштија Зегров и Џонатан Дејвис. На другата страна се заканија Карвахал и Ридигер, но Лил го задржа минималното водство и го освои целиот плен.

Конечни резултати од натпреварите од 21:00 часот:

Астон Вила – Баерн 1:0, Бенфика – Атлетико Мадрид 4:0, Динамо Загреб – Монако 2:2, Лил – Реал Мадрид 1:0, Ливерпул – Болоња 2:0, Ред Бул Лајпциг – Јувентус 2:3, Штурм Грац – Клуб Бриж 0:1 .