Други спортови

Јапонците го чекаат Новак во Токио по изненадувањето

Јапонците на Гоа Соеда го совладаа германецот Јан-Ленард Струф со 2: 1 во сетови во првото коло од Токио.

Беа потребни два часа и 18 минути да направи големо изненадување и да победи со 4: 6, 7: 6 (4), 6: 3.

Во моментов, 133-та тенисерка на планетата нема одиграно ниту еден турнир на ниво на АТП оваа сезона, само шахистите, но успеа да ги шокира и да го промени резултатот против фаворизираниот Струф на домашната трева.

Германецот го освои првиот сет со правење на еден брејк, додека загуби два бода и пет натпревари на сервисот.

Во вториот сет беа разменети неколку неискористени можности за пауза, па отиде на тај-брејк, каде Јапонците успеаја да го сочинуваат заостанатиот дел и да го свртат.

Строф од првиот натпревар од вториот сет не се најде никаде близу брејк топката, што ја искористи Соеда. Тој направи пауза на стартот на решавачкиот дел од играта, а потоа го заврши дуелот со пауза.

Следниот дуел на искусниот Јапон ќе биде српскиот тенисер Новак Ѓококовиќ, доколку ја надмине првата пречка, младиот Австралиец Алексеј Попирин.