Ракомет

Црна Гора од сјај до очај – Хрватска рутински до победа

Машката ракометна репрезентација на Хрватска ја совлада Црна Гора со 27:21 (12:13) во првото коло на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска.

Избраниците на Лино Червар одиграа брилијантно второ полувреме во кое „Лавовите“ целосно потфрлија и одиграа катастрофално.

Црна Гора поведе на 13:12 на полувремето и генерално испорача повеќе од што очекуваше, но во второто тие паднаа под притисок и „коцките“ забележаа рутинска победа.

Лука Циндриќ беше најефикасна во победничкиот состав со шест гола, додека Мариќ и Хорват постигнаа по четири.

Црногорците ги предводеше Немања Грбовиќ со пет гола и Владан Липовина со четири. Лавовите подобро ја отворија играта и поведоа со 3: 1, но избраниците на Линo Червар успеаја да се вратат и да добијат два гола (9-7).

Во текот на вториот период од играта имаше само една селекција на теренот. Хрватска брзо го сврте резултатот и ја презеде контролата.

Со голот на Мандиќ на десет минути до крајот, „коцкестите“ поведоа со 23:17 и тоа беше крајот на играта. Шест голови зад себе беа премногу за Црна Гора.

На крајот, натпреварот заврши со резултат 27:21 .

Претходно истиот ден во првиот натпревар во групата А, Србија загуби со 35:30 од Белорусија.