Убедливи победи за Дортмунд, Сити и Барселона. Тежок пораз на Црвена Звезда од Интер

Манчестер  Сити, Барселона, Интер, Борусија Дортмунд и Арсенал беа убедливи во натпреварите од второто коло во Лигата на шампионите. Топџиите победија со 2:0 против ПСЖ. Манчестер Сити победи со 0:4 на гостувањето кај Слован во Братислава. Интер на Сан Сиро ја совлада Црвена Звезда со 4:0, додека Борусија го победи Селтик со 7:1.

Одлична игра на Борусија Дортмунд, катастрофа на Селтик

Борусија го декласираше шампионот на Шкотска, забележувајќи ја втората победа по славењето од 3:0 во првото коло против Клуб Бриж. Фантастичен настап пружи 22-годишниот Карим Адејеми, кој веќе постигна три гола во првото полувреме.

Домашните поведоа уште во седмата минута од пенал. Каспер Шмајхел го фаулираше Џејми Гитенс, а Емре Џан беше сигурен од белата точка. Гостите израмнија две минути подоцна, Енгелс нафрли, а Дајзен Маеда погоди.

Сепак, Шкотите не се радуваа долго бидејќи домашната екипа дојде до нова предност во 12. минута. Брант го пронајде Адејеми кој шутираше, топката го погоди Трасти, го измами голманот и заврши во мрежата. Голијатот во Дортмунд продолжи и во 29. минута со фантастичниот гол на Адејеми.

Врз истиот играч беше направен пенал во 40. минута, кој Серху Гуираси го претвори во 4:1, а одличниот Адејеми во 42. минута го постигна третиот гол на натпреварот за големи 5:1. Во 66. минута Гуираси ја „поремети“ гостинската одбрана погодувајќи за 6-1, а во 79. минута Феликс Нмеча погоди за конечни 7:1.

Англискиот шампион Манчестер Сити го совлада Слован Братислава со 4:0

Резултатот за словачкиот тим го отвори Илкај Гундоган во осмата минута, а во 15. минута беше 2:0 откако Фил Фоден погоди по додавањето на Џереми Доку. Фоден беше многу блиску до гол во 26. минута, но ја погоди стативата.

„Граѓаните“ ги разрешија сите сомнежи, доколку ги имаше, во 58. минута, кога меѓу стрелците се запиша и Ерлинг Халанд на асистенција на Рико Луис. Во 74. минута младиот Англичанец Џејмс Мекати ги постави конечните 4:0 постигнувајќи го својот прв гол во Лигата на шампионите.

Барселона убедлива против Јанг Бојс

По поразот од Монако, Барселона не дозволи ново изненадување совладувајќи го Јанг Бојс со 5-0. Тоа е прва победа за Барса, а втор пораз за Швајцарците.

Роберт Левандовски веќе во осмата минута ги доведе домашните во предност, а во 34. минута Рафиња погоди во гужватапред голот по корнер за 2-0. Три минути подоцна веќе беше 3-0. Педри нафрли и Иниго Мартинез со глава ја затресе мрежата.

Во 50. минута каталонскиот тим го постигна четвртиот гол. Мартинез одлично скокна на топката по корнерот и ја испрати во шеснаесетникот, каде Левандовски со глава ја упати во мрежата.

Во 66. минута Швајцарците можеше барем малку да ја олесни тешката ситуација, но Жоел Монтеиро ја затресе рамката од голот. Гостите постигнаа гол во 82. минута, но во сопствената мрежа, а стрелец на автоголот беше Жауен Хаџам.

По еден гол за ПСВ Ајндховен и Спортинг

Во 16. минута Џерди Шутен прекина додавање, а потоа извонредно шутираше од повеќе од 20 метри за водство на холандскиот тим. Спортинг успеа да израмни во 84. минута со голот на Даниел Браганц.

Арсенал во Лондон го совлада ПСЖ со 2-0

„Топчиите“ сега имаат четири бода, ПСЖ остана на три. Во 20. минута Леандро Тросард одлично додава по левата страна, поминувајќи пред голот каде Каи Хаверц ја искористи слабата реакција на Џанлуиџи Донарума и со глава погоди за 1-0.

Во 36. минута лондонскиот тим го постигна вториот гол. Италијанскиот голман повторно реагираше лошо. Букајо Сака нафрли од десната страна, топката помина долг пат и на крајот заврши во мрежата, без никој да ја допре. ПСЖ опасно се закани во 64. минута, но Жоао Невес ја погоди гредата.

Втора победа за Леверкузен и втор пораз за Милан

Германскиот шампион Баер Леверкузен со 1-0 го совлада Милан и ја забележа втората победа, додека Милан го забележа вториот пораз во Лигата на шампионите. Мајк Маињан брилијантно бранеше во Леверкузен, но ниту тој не можеше да го спаси Милан во 51. минута, а погоди Виктор Бонифас.

Тежок пораз за Црвена Звезда

Хакан Чалханоглу го отвори резултатот со фантастичен гол од слободен удар во 11. минута. Италијанскиот тим дојде на чекор до победа во 59. минута. Мехди Тареми ја „украде“ топката од Раде Круниќ и му асистираше на Марко Арнаутовиќ на кој не му беше тешко да постигне гол.

Сите сомнежи околу прашањето на победникот беа решени во 71. минута кога Лаутаро Мартинез погоди за 3-0. До крајот на натпреварот меѓу стрелците од пенал во 81. минута се запиша и Мехди Тареми.