Арсенал по пенал серијата го исфрли Порто од Лигата на шампионите, Барселона се пласираше во четвртфиналето

Барселона и Арсенал се пласираа во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Во вторникот вечерта Барселона на домашен терен го победи Наполи со 3:1 и со вкупен резултат 4:2 се пласираше во нокаут фазата. Арсенал по регуларните 90 минути водеше со 1:0 против Порто, а со оглед на тоа што Португалците победија со истиот резултат во првиот натпревар, продолжението резултираше со пенали и Арсенал беше подобар во нив.

Да потсетиме, ПСЖ, Манчестер Сити, Реал Мадрид и Баерн претходно обезбедија пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Првата средба помеѓу Наполи и Барселона одиграна во Неапол заврши 1:1, додека Каталонците победија со 3:1 за возврат на Олимпискиот стадион, бидејќи се реновира Камп Ноу. Избраниците на тренерот Чави Ернандез постигнаа два гола рано. Првиот гол на натпреварот го постигна Фермин Лопез, кој погоди во 15. минута откако прими повратна топка испратена од левата страна.

Рафиња две минути подоцна ја погоди стативата, а Жоао Кансело ја испрати одбиената топка во небранетата мрежа за 2:0. Сепак, гостите не се предадоа, Амир Рахмани во 30. минута налета на празен простор и ја заби топката во голот за да ја намали негативата.

Натпреварот го затвори Роберт Левандовски во 83. минута. Полскиот напаѓач погоди по одличната комбинација на Илкај Гундоган и Серхи Роберто.

На првиот натпревар одигран во Португалија, Порто изненадувачки победи со 1:0, што значи дека избраниците на тренерот Микел Артета за возврат се соочија со тешка задача. Арсенал поведе во 41. минута со голот на Леандро Тросард кој го искористи одличното додавање на Мартин Одегард и го погоди далечниот агол од голот на Порто.

Тоа беше единствениот гол на натпреварот во регуларното време. Откако немаше нови голови во продолжението, следуваа пенали. Во нив за Арсенал прецизни беа Мартин Одегард, Каи Хаверц, Букајо Сака и Деклан Рајс. Кај Порто погодија Пепе и Марко Грујиќ, а промашија Вендел и Галено.