Connect with us

Фудбал

„Барселона ова лето нема да ги донесе Нејмар или Лаутаро“

Претседателот на Барселона, Жозеп Марија Бартомеу, реши да стави крај на шпекулациите за враќањето на Нејмар или доаѓањето на Лаутаро Мартинез ова лето.
Тој рече дека Барселона нема да донесе ниту еден играч.

„Барселона во последните неколку недели одржува разговори со Интер за Лаутаро, но тие беа ставени во мирување од взаемниот притисок. Тековната состојба не дозволува големи трансфери“, рече Бартомеу за „Спорт“ и потоа погледна назад кон Нејмар.

“Во сегашната ситуација, тој не доаѓа. ПСЖ не сака ниту да го продаде, што има смисла затоа што тој во моментов е еден од најдобрите играчи во светот. Минатото лето се обидовме многу напорно да го потпишеме, но летово нема ни да се обидеме”.

“Клубот изгуби 200 милиони евра помеѓу март и јуни. Ако ситуацијата не се подобри, нема да има луѓе на трибините, во музејот или во фан шопот и ќе продолжиме да губиме пари. Ова ќе предизвика да ги ревидираме плановите за трошење и кој од нив може да чекаат. Мораме да се прилагодиме. Тоа влијаеше на сите големи европски клубови и сите работиме на тоа да се прилагодиме. Не само што ќе трае една година, туку може да трае три или четири“, рече претседателот на Барса.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама