Да се ​​наежиш: Грилиш денес беше жртва на класичниот фудбалски месар (ВИДЕО)

Вулверхемптон остана со играч помалку против Манчестер Сити во 33. минута од натпреварот.

Дефанзивецот на домаќините Нејтан Колинс доби директен црвен картон по навистина бруталниот старт врз напаѓачот на „Граѓаните“, Џек Грилиш.

Грилиш се упати кон голот, топката беше пред него, а потоа Колинс реши да шутира.

Наместо топката го погоди несреќниот Грилиш. Фудбалерот на Сити доби навистина тежок удар, а судијата Ентони Тејлор веднаш му покажа црвен картон на дефанзивецот на Волците.

Залудни беа протестите на фудбалери. Колинс не можеше да се помири со фактот дека мораше да биде надвор од теренот, но немаше шанси да се смени одлуката на судијата.

Колинс беше навистина невнимателен на овој дуел. Тој го остави својот тим на цедило при резултат 2:0 за Граѓаните кои и онака доминираа во натпреварот.

Сигурно е интересно што домашните навивачи го исвиркаа Грилиш по овој инцидент, но црвениот картон беше реален и заслужен.

Овој навистина жесток старт против ѕвездата на Сити погледнете го ТУКА.

Сити даде два гола пред црвениот картон. Првиот беше постигнат во првата минута, а го постигна Џек Грилиш на асистенција на Кевин де Брујн.

Актуелниот англиски шампион го зголеми водството во 16. минута. Ерлинг Халанд ја продолжи својата неверојатна серија и погоди за 2:0.