Connect with us

Други спортови

Дебатата заврши, Новак Ѓоковиќ е најголемиот на сите времиња

Ова беше насловот на првиот текст на познатиот шпански спортски весник „Марка“, откако Србинот славеше на УС Опен и ја освои 24. Грен слем титула во кариерата.

Ѓоковиќ долго го чекаше овој поклон, чиј успех во текот на неговата кариера беше омаловажуван, иако нам, Србите, долго време ни беше јасно дека тој е навистина најдобар досега.

Иако тој самиот не сакаше да потврди, многумина кои беа против него тоа го направија по УС Опен.

„Оставам на вас и на сите други, без разлика дали сум јас или не, дали заслужувам да бидам дел од таа дискусија. Да не бев од Србија, пред многу години ќе бев издигнат на небо на спортски план, особено во западниот свет. Тоа е дел од моето патување, благодарен сум од каде доаѓам, Србија, ми дава верба и надеж, уште послатко е и ме исполнува, а вие пишувајте што мислите“, изјави Ѓоковиќ по освојувањето на 24. Грен слем титула. .

Најпрво да ги споменеме сите рекорди кои шпанска „Марка“ ги издвои во својот авторски текст.

Најочигледен доказ дека е најдобар е тоа што има освоено најмногу Грен слемови. Тогаш се истакнува дека Ѓоковиќ по четврти пат во кариерата освои три Грен слем турнири во една сезона, што никој досега не го направил.

Потоа се додава дека Ѓоковиќ штотуку ја започна 390-та недела на чело на АТП листата и дека во март 2021 година го престигна Федерер, кој има 310 недели на чело.

Посебно за одбележување е рекордната 2015 година, која Ѓоковиќ ја заврши со рекордни 16.785 поени. Во таа 2015 година освои три грен слем купови – Австралија опен, Вимблдон и УС Опен и дури седум мајстори од серијата 1000, како и завршниот мастерс.

Кога сме кај мајсторите, треба да се истакне дека Ѓоковиќ има дури 39, три повеќе од Надал. Покрај тоа, тој е единствениот тенисер кој победил барем еднаш на деветте Мастерс турнири од серијата 1000, и не само тоа, туку секој го освоил најмалку двапати.

Не смее да се заборави фактот дека Новак освои шест финални мастерси, исто толку колку и Федерер.

Конкретно се додава дека Ѓоковиќ е подобар од двата најголеми ривали во меѓусебниот скор. Има скор 30:29 против Надал, а 27:23 против Федерер.

Кога станува збор за бројот на титули, Новак е најуспешен меѓу активните тенисери со 96.

Надал има 92. Само Федерер со 102 и Џими Конорс со 109 се пред шампионот на УС Опен.

Ваквиот каталог е доволен за титулата GOAT, во која сега верува вујкото на Рафаел Надал, Тони.

Новак Ѓоковиќ е голем шампион и ќе биде многу тешко да се дојде до него, не само за мојот братучед, туку за кој било“, изјави Тони.

Тие на своите официјални профили на социјалната мрежа „Х“ славеа и два Грен слем турнири, УС Опен и Австралија Опен.

„Новак Ѓоковиќ се одвојува од великаните“, гласеше текстот на првиот, додека четвртиот Грен слем испрати порака на српски јазик.

„Ајде да одиме“, со големи букви гласеше описот со емотикон од коза, што го означува терминот GOAT (Најдоброто на сите времиња).

Facebook