Connect with us

Фудбал

Дембеле е се поблиску до преселба во Њукасл

Напаѓачот на Барселона, Усман Дембеле (24) е подготвен да потпише договор со Њукасл, по амбициозните планови на новото раководство на популарните „страчки“, следната сезона.

Францускиот репрезентативец е обврзан со договор со Каталонците до летото 2022 година, што значи дека, доколку не го прифати новиот договор на Барса, ќе биде слободен да ја избере средината по завршувањето на сезоната.

Според информациите од Шпанија, агентите на Њукасл веќе стапиле во контакт со менаџерот на Дембеле, кому му го понудиле петгодишниот договор со плата од 15 милиони евра по сезона и бонус од 15 милиони евра, кога го потпишале истото.

Тие го очекуваат одговорот на Усман на „Камп Ноу“, но треба да знаете дека оваа сезона нема одиграно ниту еден натпревар поради повреда и лоша форма.

Откако пристигна во Барселона во 2017 година од Дортмунд, Дембеле има постигнато 30 гола на 118 натпревари во сите натпреварувања.

Барселона го плати 105 милиони евра и додаде уште 40 милиони, во име на разни бонуси.

 

Реклама

Facebook

Реклама