Connect with us

Фудбал

Дресот со кој Марадона ја постигна „Божјата рака“ ќе се продава за неверојатни два милиони долари

Дресот со кој настапи Диего Армандо Марадона на СП во 1986-та на кое Аргентина стана светски првак, а на кое го постигна и легендарниот гол подоцна наречен „Божја рака“, но вториот гол „Голот на векот“ против Англија во полуфиналето, ќе биде објавен на аукција. Се очекува почетната цена да биде неверојатни 2 милиони долари.

Стив Хоџ е сопственик на највредниот дрес. Хоџ настапи на тој меч и го разменил дресот со легендарниот Аргентинец.

-Само се погледнавме во тунелот на заминување по мечот и без да проговориме ги разменивме дресовите“, вели Хоџ.

Дресот, којк во моментов е изложен во националниот фудбалски музеј на Англија, ќе оди на аукција, а почетната цена ра ја откри познатиот колекционер Давид Амерман.

 

 

Facebook