Connect with us

Други спортови

Григор Димитров се искачи едно место на светската ранг листа по полуфиналето во Ченгду

Григор Димитров се искачи за едно место на светската ранг листа на Здружението на професионални тенисери (АТП).

Димитров, кој стигна до полуфиналето на турнирот во Ченгду (Кина), го зголеми својот имот на 1815 бодови и сега го зазема 19-тото место на ВТА.

Нема промени во топ 10. Србинот Новак Ѓоковиќ е лидер во рангирањето со 11.795 поени и убедливо е пред Карлос Алкараз (Шпанија) со 8.535 поени и Даниил Медведев (Русија) со 7.280 поени.