Connect with us

Фудбал

Гвардиола: Немаше пенал, Стерлинг му се извини на судијата

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, рекол дека УЕФА мора да направи нешто за да им помогне на судиите во Лигата на шампионите. Сити, синоќа, го декласира Шахтјор 6:0, а мечот го обележа комичниот пенал кој го досуди Виктор Касаи.

„Тоа не беше пенал. Тоа е јасно, но во Лигата на шампионите не постои начин тоа што се случило на теренот веднаш да се провери. ВАР не постои и тоа е проблем. Судиите често прават вакви грешки. Минатата сезона ние бевме жртви на натпреварот со Ливепул.

По мечот се огласил и Стерлинг кој го изнуди пеналот.

„Не знам што се случи. Не почувствував никаков контакт, сакав да шутирам и едноставно паднав. Сакам да му се извинам на судијата“, рекол напаѓачот на Сити.

Инаку, Манчестер сити по четири кола има девет бода во Ф-групата. Лион е на второто место со шест бода, Хофенхајм има три, а Шахтјор два бода.

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com