Connect with us

Фудбал

Халанд избра седум напаѓачи за кои смета дека се подобри од него, но малку претера

Ерлинг Халанд избра напаѓачи за кои смета дека се подобри од себе, но многумина сметаат дека листата нема смисла.

Тој се соочи со интересно прашање во интервју за норвешкиот весник „Верденс банг“, а меѓу напаѓачите кои ги сметаше за подобри од себе, ги вклучи Роберт Левандовски, Кристијано Роналдо, Хари Кејн, Пјер-Емерик Обамејанг, Роберто Фирмино, Тимо Вернер и Серхио Агуеро.

Халанд додава дека би сакал да се соочи со секој од овие напаѓачи на теренот и дека тоа би било одлично искуство, секако дека ќе има можност да игра против некои од нив.

Изборот на напаѓачот на Борусија Дортмунд може да изненади бидејќи Карим Бензема Луис Суарез, Килијан Мбапе или Ромелу Лукаку ги нема на оваа листа.

Халанд е еден од најбараните фудбалери во светот во фудбалот, а следното лето ќе одат по него великани како Челзи, Реал Мадрид, Барселона… Тогаш ќе биде можно да се донесе за 75 милиони евра.

21-годишниот Норвежанец во моментов има седум гола на пет натпревари во Бундеслигата, постигна еден гол во Лигата на шампионите и постигна пет гола за Норвешка во квалификациите за СП.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама