Connect with us

Фудбал

Хозе Каљехон ја одбра следната дестинација

Хозе Каљехон го напушта Наполи по седум години како слободен агент.

Искусниот Шпанец во изминатиот период преговараше со неколку клубови од Шпанија, а се чини дека тој пресече и ја донесе конечната одлука.

Севиља и Бетис се бореа за неговиот потпис, но славниот трансфер гуру, Џанлука Ди Марцио, тврди дека Каљехон го избра Виљареал.

„Жолтата подморница“ ангажираше неколку засилувања во изминатиот период, вклучувајќи го и Дани Парејо, а евентуалното носење на Каљехон ќе биде уште една одлична работа.

loading...

Преговорите меѓу Виљареал и агентот на играчот одат во позитивна насока и прашање е само кога договорот ќе се официјализира.

Каљехон пристигна во Наполи во 2013 година од Реал Мадрид за сума од 9,5 милиони евра, а тој се збогува од овој клуб со освојувањето на Купот на Италија.

Тој го носеше дресот на Наполи дури 350 пати, и забележа над 100 настапи во дресот на Еспањол. Тој забележа и пет настапи за репрезентацијата на Шпанија, но тешко е да се верува дека овој 33-годишник ќе го носи дресот на „Црвената фурија“ повторно.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com