Јунајтед постигна 4 во Копенхаген, а Руни ја закова последната шајка во ковчегот на 10 „ѓаволи“

Копенхаген славеше над Манчестер Јунајтед со 4-3 на стадионот Паркен во натпревар од четвртото коло од групата А во Лигата на шампионите.

Расмус Холунд постигна два гола за „црвените ѓаволи“ во 3. и 28. минута. Манчестер јунајтед беше уништен откако Маркус Рашфорд доби директен црвен картон во 42. минута. До крајот на првото полувреме, Копенхаген ја врати еднаквоста по головите на Мохамед Елиунуси и Диого Гонсалвес од пенал. Бруно Фернандеш го врати водството на својот тим по одлично изведениот пенал во 69. минута. Лукас Лерагер израмни во 83. минута, а Руни Барџи во 87. минута го постигна победничкиот гол за данските лавови.

По овој успех, Копенхаген се искачи на второто место во групата со предност од 4 бода, додека Манчестер Јунајтед останува на дното на табелата со 3 бода.