Connect with us

Фудбал

Казна за Спартак Москва за расизам на натпреварот со Ливерпул

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ќе го казни Спартак Москва за расизам од страна на навивачите на рускиот тим за време на натпреварот за Лигата на шампионите против Ливерпул минатата недела.

Санкцијата доаѓа поради извикување на мајмунски звуци од публиката кон играч на англискиот тим.

Британските медиуми пишуваат дека предметот на навреди бил 18-годишниот Боби Адекан. Тој е роден во Нигерија и игра за младата холандската репрезентација.

Facebook