Лајпциг ја победи Звезда, ПСЖ го декласираше Милан во најтешката група во Лигата на шампионите

Група Е
Од 18:45: Феенорд – Лацио 3:1 (Хименез 31, 74′, Зеруки 45+2′ / Педро (11м) 83′)
Селтик – Атлетико Мадрид 2:2 ( Фурухаши 4′, Палма 28′ / Гризман25′, Мората 53′)

Претходно во распоредот ја гледавме победата на Феенорд против Лацио со која се најде на првото место во групата. Во вториот натпревар видовме голијат помеѓу Селтик и Атлетико Мадрид. Шкотите водеа двапати, но мадриѓаните и двата пати се враќаа и на крајот освоија бод, иако од 82. минута беа намалени за играч поради црвениот картон на Родриго Де Пол. Иво Грбиќ беше на клупата на Атлетико.

Група Ф
Њукасл – Борусија Дортмунд 0:1 (Нмеча 45′)
ПСЖ – Милан 3:0 (Мбапе 32′, Коло Муани 53′, Ли Канг-Ин 89′)

Борусија Дортмунд оствари важна победа во најтешката група од Лигата на шампионите на гостувањето кај Њукасл и со тоа во голема мера ја искомплицира ситуацијата во групата. Пари Сен Жермен многу полесно си ја заврши работата, убедливо го совлада Милан и го остави на дното на табелата.

Група Г
РБ Лајпциг – Црвена звезда 3:1 (Раум 13′, Симонс 59′, Олмо 84′ / Стамениќ 70′)
Јанг Бојс – Манчестер Сити 1:3 (Елија 52′ / Аканџи 48′, Халанд (11м) 67′, 86 ‘)

РБ Лајпциг не дозволи изненадување против Црвена Звезда, која сепак даде добар отпор. Во 70. минута српскиот шампион намали на 2:1 и се врати во игра, но потоа поранешниот играч на Динамо, Дани Олмо постигна гол за потврда на победата на германскиот тим.

Актуелниот европски шампион Манчестер Сити се мачеше да победи кај Јанг Бојс. Тој поведе на почетокот на вториот дел со голот на Швајцарецот Мануел Аканџи, но домашните веднаш се вратија на 1:1. Но, бодовите на Сити му ги донесе Ерлинг Халанд со два гола, од кои првиот го постигна од пенал.

Група Х
*Од 18:45: Барселона – Шахтјор 2:1 (Торес 28′, Лопез 36′ / Судаков 62′)
Антверпен – Порто 1:4 (Јусуф 37′ / Еванилсон 46′, 69′, 84′, Еустакио 54’)

Во 18:45, Барселона го победи Шахтјор со еден гол разлика. Во вториот натпревар од оваа група Порто со пресврт победи на гостувањето кај Антверпен. Белгијците имаа водство по првото полувреме, но фантастичниот Еванилсон се истакна во вториот дел и постигна хет-трик, со што се истакна како прво име на денот.