Милан повторно потфрли во контролите и загуби од Барселона

Екипата на Барселона го совлада Милан со минимални 1:0 во натпревар од претсезонскиот тренинг во Америка . Натпреварот се одигра на „Алеџинт стадион“, кој се наоѓа во Парадајс, Невада. Голот за Каталонците го постигна Асну Фати (55′).

Стефано Пиоли стартуваше во добро познатата шема 4-3-3, а овој пат на голот беше Мајк Мениан , а во одбраната типуваше на истакнати имиња како Флоренци и Ернандез . Лофтус-Чик и Круниќ делуваа во центарот на одбраната , а нападот беше доверен на триото Пулишиќ-Жиру-Леао.

Чави Ернандез, од своја страна, реши да експериментира во голот и започна со резервниот чувар Ињаки Пења . Пред него веќе се етаблираа имиња како Араухо , Педри и Феран Торес . Од друга страна, тренерот на Каталонците им даде шанса меѓу стартните 11 на не толку силните стартери како Ориол Ромеу и Маркос Алонсо .

По првото полувреме без голови, квалитетот на игра не се зголеми на стартот на вториот дел, но Каталонците сепак постигнаа гол околу 60. минута по интересната комбинација меѓу Алехандро Балде и Асну Фати. До крајот на мечот не беа постигнати нови голови, а судијата покажа вкупно три жолти картони.