Connect with us

Фудбал

Милнер е најголемиот кошмар на Манчестер Јунајтед

Поранешниот играч на Ливерпул и Манчестер Сити Џејмс Милнер сега е играчот со најмногу победи против Манчестер Јунајтед во историјата на Премиер лигата.

Милнер дојде од клупата за да ги одигра последните 13 минути од победата на Брајтон над Јунајтед со 3-1 на Олд Трафорд во саботата. Головите на Дени Велбек, Паскал Грос и Жоао Педро ја заработија четвртата победа во пет натпревари за галебите, додека „црвените ѓаволи“ имаат три порази во првите пет натпревари.

Иако сите голови беа постигнати пред играчот од средниот ред да излезе на теренот, вмешаноста на Милнер во играта значеше дека тој веќе го победи Јунајтед 11 пати во лигата.

Така, 37-годишниот фудбалер го освои статусот на најлош ривал на „црвените ѓаволи“ во историјата, пред легендата на Ливерпул, Стивен Џерард и поранешниот напаѓач на Арсенал, Челзи, Ливерпул и Манчестер Сити, Никола Анелка.

Според Opta, сестраниот играч има и најмногу победи на гости против Јунајтед – шест – и е првиот играч во историјата кој победил на Олд Трафорд со четири различни клубови – Астон Вила, Манчестер Сити, Ливерпул и Брајтон.

Милнер има вкупно 35 настапи против Манчестер Јунајтед во Премиер лигата – 11 победи, 10 нерешени и 14 порази, постигнувајќи три гола и четири асистенции.

Facebook