Монако целосно ја надигра Звезда, хет-трик на Фоланд

Фудбалерите на Црвена звезда го завршија натпреварувањето на европската сцена откако загубија со 4:1 на стадионот „Луј Втори“ од екипата на Монако во натпреварот од последното шесто коло од групната фаза на Лига Европа.

Црвено-белите ја завршија европската приказна за оваа сезона. И тоа со разочарувачки настап во решавачкиот меч во Франција.

По убедливиот пораз, четврти од почетокот на натпреварувањето, остана на последното четврто место на табелата.

Екипата на Монако сосема заслужено победи и се пласираше во осминафиналето од Лига Европа.

Францускиот тим многу подобро го отвори натпреварот, поведе со раниот гол на германскиот интернационалец Кевин Фоланд и пропушти уште неколку убави шанси пред истиот играч да ја удвои предноста на Монако на помалку од половина час игра.

Во тој период од играта Звезда беше целосно немоќна, без реални одговори и конкретни акции.

Гостите од Белград покажаа подобра претстава во второто полувреме, кое започна со третиот гол на домашните, стрелец беше рускиот интернационалец Александар Головин.

Набргу потоа Звезда успеа да намали од белата точка, на што му претходеше акција на Катаи и фаул над Иваниќ. Безбедно од 11 метри беше Гелор Канга.

Малку надеж се појави во 68. минута кога Пешиќ успеа да ја затресе мрежата на Монако, но по ВАР проверката беше утврдено дека напаѓачот на Звезда е во офсајд позиција.

Иваниќ се закани на десет минути пред крајот, но без конечна реализација.

А потоа, во периодот кога се чинеше дека Звезда може да го подобри впечатокот и да го ублажи поразот, Кевин Фоланд со третиот гол на натпреварот ја совлада одбраната на српскиот тим и го постави конечниот резултат – 4:1.

Заслужена победа на Монако, а за Звезда фудбалска лекција и продолжување на негативна традиција на француско тло.

Во вториот натпревар од оваа група, Трабзонспор го победи Ференцварош со 1:0, но Унгарците завршија како први во групата поради подобриот меѓусебен резултат со Монако.